Nasze smartfony to dziś zarówno gry 77777 za darmo, gry online, muzyka, filmy, jak i sporo różnych aplikacji. Do tego nie można zapomnieć, że dzięki telefonom wykonujemy dziś każdego dnia więcej zdjęć niż zostało stworzonych przez cały XX wiek! Coraz lepsze aparaty sprawiają, że możemy tworzyć piękne zdjęcia. Dziś przyjrzymy się temu, jak można wykonać z pomocą smartfonów zdjęcia nocnego nieba.
Astrofotografia na smartfonie
Być może wiele osób próbowało astrofotografii na smartfonie, robiąc zdjęcie nocnego nieba za pomocą swojego telefonu. Z pewnością niezbyt były one udane, jednak nie liczy się tu zawsze sprzęt, a pewne umiejętności. Wiadomo też, że do astrofotografii najlepiej sprawdzają się drogie aparaty DSLR, statyw i wiele profesjonalnych obiektywów. Jednak w ostatnich latach postępy w czujnikach i mocy obliczeniowej smartfonów sprawiły, że można próbować astrofotografii, bez wydawania ogromnych pieniędzy na sprzęt. Oczywiście każdy powinien jednak zrozumieć kilka rzeczy. To nie jest tak, że kupujemy dziś telefon za 1000 złotych i będziemy mogli wykonywać świetne zdjęcia Księżyca czy Drogi Mlecznej. Na chwilę obecną astrofotografia na dobrym poziomie zarezerwowana jest dla posiadaczy smartfonów z topowej półki takich firm jak Apple, Samsung, Vivo, Huawei, Xiaomi czy Google.
Eksperci zgodnie stwierdzają, że znacząco poprawiła się kontrola szumów na czujnikach, a przy tym smartfony mają dziś bardzo jasne obiektywy. To dwa bardzo istotne czynniki, które decydują o zrobieniu nocnych zdjęć nieba. Im jaśniejszy obiektyw, tym więcej światła wpada na matrycę w krótszym czasie. Oznacza to, że nie musimy wykonywać aż tak długich zdjęć, co ma wpływ na poruszenie obiektów na zdjęciu. Drugą sprawą jest ISO. Im jest ono wyższe, tym więcej elementów zarejestrujemy na zdjęciu. Jednak wzrost ISO powoduje także zwiększenie szumów. To charakterystyczne ziarno, jakie pojawia się na obrazach. Powoduje, że zdjęcia wyglądają na nieostre, zabrudzone.
Jak wykonać dobre zdjęcia?
Astrofotografia rządzi się swoimi prawami. Niezbędne jest tutaj trzymanie się kilku podstawowych zasad. Zdjęcia nocnego nieba wymagają fotografii z długim czasem naświetlania. Oznacza to, że musimy w tym czasie trzymać smartfon całkowicie nieruchomo. Każde, nawet najmniejsze poruszenie, będzie widoczne na zdjęciu, które stanie się nieostre. Trzymanie w jednej pozycji smartfona przez kilka czy kilkanaście sekund jest w zasadzie niemożliwe. Dlatego też należy zaopatrzyć się nawet w najprostszy statyw. My polecamy jednak takie, które są przeznaczone do smartfonów. Aby jeszcze bardziej ograniczyć poruszenie zdjęcia, koniecznie korzystajmy z pilotów do smartfonów, asystentów głosowych bądź też samowyzwalacza ustawionego na kilka sekund.
Następną opcją jest korzystanie z trybu manualnego zdjęć bądź też dedykowanego trybu nocnego w smartfonie. Specjalne ustawienia będą dostosowane do mniejszej ilości światła, większej czułości matrycy. Osoby, które już nieco znają się na wykonywaniu zdjęć, mogą postawić na ręczne ustawienia, gdzie to można ustawić sobie czułość ISO i czas otwarcia migawki. Można także zmieniać wartość EV. Gdy znamy się na obróbce zdjęć, dobrze będzie je zapisywać nie w JPEG, lecz w DNG jako RAW-y. Nasze zdjęcia będą lepiej nadawać się do obróbki, nie tracąc na jakości.
Korzystanie z dodatkowych opcji także pomoże nam w astrofotografii. Niektóre marki wprowadzają w swoich telefonach opcję malowanie światłem, tryb śladów gwiazd. Dzięki nim nasze urządzenie będzie mierzyło warunki oświetleniowe i dostosuje się do zrobienia przyzwoitego zdjęcia nocnego nieba. Następnie wykona zdjęcia z innym naświetlenie, gdzie poniekąd tworzony jest obraz HDR. Takie opcje pomogą nam w wyłapywaniu spadających gwiazd, przelatujących satelitów. Ponadto pamiętajmy o tym, że wiele smartfonów ma zoom optyczny i cyfrowy, który sprawdzi się choćby przy fotografowaniu Księżyca. Niektórzy producenci stosują już także specjalne adaptery, dzięki którym można podłączyć smartfona do okularu teleskopu.